Why CLOUD
Защо сме наименували сайта CLOUD?
Наименованието на сайта е комбинация от:
- Традициите на 19-ти век;
- Новите технологии на 21-ви век!
Класификация на облаците, а от там – и на групите по интереси в Cloud4KIds
В духа на традициите от 19-ти век, ние ви представяме международната класификация на видовете облаци, началото на която датира от 1803 година. През посочената година аматьор – метеоролога Люк Хaуърд написва своето есе за облаците (Luke Howard – The Essay on the Modifications of Clouds).
Налични са десет основни групи облаци, “genera”, класифицирани според това къде в небето те са сформирани и на каква височина. И новият International Cloud Atlas се базира на съществуващата класификация от 19-ти век!
Най-високите облаци са на височина над 5000 метра; средните – от 2000 до 7000 м., а най-ниските – максимум до 2000 м.
Повечето наименования на облаци съдържат латински префикси и суфикси, които в комбинация задават облачните характеристики. Те са следните:
- Alto: от латинското значение на високо; тази група се комбинира с Ci/Cu;
- Ci, Cirrus/cirro: пухести, редки;
- Cu, Cumulus/cumulo: наслоени/подпухнали;
- Nimbus/nimbo: дъждоносни;
- St, Stratus/strato: плоски/наслоени/гладки.
Към тази класификация сме добавили за целите на „облачните“ най-малки деца и групата FOG Groups, за да отчетем факта, че тези деца все още имат мъгляви познания и ориентация по кой от многото пътища на информационните и комуникационни технологии ЩЕ ПОЕМАТ…
Както при облачната класификация се допускат смесени групи, така и при нас има такива, в зависимост от интересите и нивото на познания на децата…
Вижте галерията със снимки на видовете облаци
и си изберете една от тях за емблема на вашата група по интереси!